ملخ های صحرایی در مسیر هجوم به استان های جنوبی آفت ملخ صحرایی که منشاء آنها شرق آفریقاست از سواحل سودان، جیبوتی، اتیوپی و سومالی وارد شبه‌جزیره عربستان می‌شوند و با مناسب شدن شرایط به شمال این کشور رفته و عموما با وزش باد از شمال عربستان وارد ایران می‌شوند. به گفته برخی مقام های […]

ملخ های صحرایی در مسیر هجوم به استان های جنوبی157024518 - ملخ های صحرایی در مسیر هجوم به استان های جنوبی

آفت ملخ صحرایی که منشاء آنها شرق آفریقاست از سواحل سودان، جیبوتی، اتیوپی و سومالی وارد شبه‌جزیره عربستان می‌شوند و با مناسب شدن شرایط به شمال این کشور رفته و عموما با وزش باد از شمال عربستان وارد ایران می‌شوند.

به گفته برخی مقام های کشاورزی ، انتظار می‌رفت حمله ملخ‌های صحرایی در ابتدای بهمن به استان‌های خوزستان، هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، کرمان و جنوب فارس صورت گیرد اما دما و جهت باد به سمت ایران نبود.

۶ استان جنوبی کشور در حالی با هجوم گسترده ملخ های صحرایی و این آفت خطرناک روبه رو است که این استان ها بیش از ۲۰ درصد محصولات زراعی و باغی کشور را تولید می کنند و ۲۱ درصد مراتع ایران را در بر دارند.

ملخ های صحرایی در پی تنش های آب و هوایی حمله می کنند. بارش های شدید ناگهانی و گردبادها به یکباره رطوبت را در مناطق خشک و نیمه خشک افزایش داده و زمینه را برای هجوم ملخ ها و تخم گذاری مساعد می کند.

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) پیشتر نیز به دنبال بارندگی های شدید و طوفان چرخنده در آفریقا که هجوم ملخ های صحرایی را به سودان و اریتره گزارش کرده بود، پیش بینی کرد که موج ملخ ها به زودی از سمت دریای سرخ وارد عربستان و مصر خواهد شد و می تواند جنوب ایران و امارات متحده عربی را تهدید کند.

مقام های سازمان جهاد کشاورزی کشور نیز حمله ملخ های صحرایی به جنوب کشور را هشدار داده و تجهیزات سم پاشی را در استان های جنوبی مستقر کردند .

گرچه آمادگی نسبی برای مبارزه با ملخ در هرمزگان و برخی استان های جنوبی فراهم شده است اما بارندگی های شدید فروردین ماه، جنوب ایران را به محیطی مرطوب و مساعدی برای هجوم میلیونی ملخ ها تبدیل کرد و عملیات مبارزه با این آفت حالا باید در وسعت بسیار بالایی اجرا شود .

آفت ملخ صحرایی به هر چیزی که منشا گیاهی دارد از جمله جنگل‌ها، مراتع، تالاب‌ها و محصولات سبزی و صیفی حمله می کنند .

ملخ ها قدرت پرواز بالایی دارند و اگر باد موافق باشد روزانه ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر جابجا می شوند. با این وضعیت اگر در استان های جنوبی کشور کنترل نشوند بیم آن می رود که به استان های مرکزی و شمالی نیز نفوذ کنند.

عملیات مبارزه با ملخ ها تا قبل از تابستان و شروع فصل تخم گذاری بسیار مهم است و به همین دلیل سرعت عمل در کنترل و سم پاشی زمینی و هوایی در تمام مناطق آفت زده باید در اولویت اول قرار داشته باشد .

آبان ماه امسال یک دسته کوچک ملخ صحرایی از پاکستان وارد شهرستان بشاگرد در استان هرمزگان شد و در آذر ماه هم دسته دیگری از سمت کویت وارد خوزستان و بوشهر شدند.

در سال‌های اخیر ورود این ملخ‌ها به ایران باعث آسیب بسیاری به زمین‌های کشاورزی و مراتع شده است.

157024521 - ملخ های صحرایی در مسیر هجوم به استان های جنوبی

ملخ ها تا دو هفته آینده به مزارع جنوب استان کرمان هجوم می‌برند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان در این باره گفته است که حسب اعلام سازمان حفظ نباتات کشور هجوم ملخ های صحرایی از دو سه هفته آینده در جنوب کشور آغاز می‌شود .

عباس سعیدی در نشست هفته جاری ستاد مبارزه با آفت ملخ صحرایی اظهار داشت: بارندگی های در پیش رو در اسفند ماه موجب تفریغ تخم های سال گذشته ملخ ها و و سرسبزی مراتع و پوشش گیاهی موجب مهاجرت ملخ پروازی از نواحی جنوبی کشور به استان می شود بر این اساس برنامه‌ریزی لازم انجام و در حال رفع کمبودها هستیم و عمده مشکل استان تأمین خودرو وانت مناسب است که با مشارکت سایر ادارات برطرف می‌شود.

وی با اشاره به اقدامات سال گذشته افزود: سال گذشته ردیابی ملخ صحرایی در سطح ۵۵۰ هزار هکتار در ۶ شهرستان انجام و مبارزه با ملخ در سطح ۶هزار و ۹۰۰ هکتار انجام شد.

هجوم ملخ ها در سال زراعی جاری افزایش می یابد

رییس سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد با توجه به اینکه شرایط رشد و زاد و ولد برای ملخ های صحرایی در سال زراعی جاری همچون بارندگی های خوب در شاخ آفریقا، شبه قاره هند و شبه جزیره عربستان مساعد شده، پیش بینی می شود که با هجوم بیشتر ملخ ها به کشور در سال زراعی جاری مواجه باشیم.

کیخسرو چنگلوایی افزود: در سال زراعی گذشته مبارزه با ملخ صحرایی در سطح ۴۵۰ هزار هکتار و در سال پیش از آن این مبارزه در سطح ۷۵۰ هزار هکتار انجام شد.

وی اظهار داشت: که پیش بینی می شود در سال زراعی جاری نسبت به سال گذشته، مبارزه با آفت ملخ صحرایی تا ۲.۵ برابر افزایش یابد.

آمادگی مبارزه با آفت ملخ در یک سطح میلیون هکتار وجود دارد

رئیس سازمان حفظ نباتات گفت: تمهیدهای لازم برای مبارزه با آفت ملخ صحرایی امسال در سطح یک میلیون هکتار در ۱۱ استان کشور پیش بینی شده‌است.

کیخسرو چنگلوایی افزود: از ابتدای امسال با توجه به پیش‌ بینی حمله ملخ‌ها ۱۶میلیون هکتار از عرصه‌ها توسط یکهزار و ۵۰۰ گروه مورد رصد و پایش قرار گرفت و به محض بروز نخستین نشانه‌های این آفت، کار مبارزه انجام شد.

وی بیان کرد: امسال تاکنون کار مبارزه در سطح ۲۴۰ هکتار انجام شده اما پیش بینی می‌شود از اواخر بهمن امسال با هجوم چندین برابری این آفت نسبت به ۲ سال گذشته روبرو شویم.

چنگلوایی با بیان اینکه سازمان حفظ نباتات و روسای سازمان‌های جهاد کشاورزی رصد و پایش آفت را انجام داده‌اند گفت: یکهزارو ۳۰۰ تن سم برای مبارزه با آفت ملخ صحرایی نیاز است که با تمهیدات انجام شده کل این میزان سم تامین و در انبارها نگهداری و به لحاظ تنوع و میزان آن مشکلی وجود ندارد.

فعالیت چهار گروه پایش ملخ صحرایی در شادگان آغاز شد

مدیر جهاد کشاورزی شادگان گفت: فعالیت چهار گروه پایش و رصد ملخ صحرایی (دریایی) در زمین‌های کشاورزی ، نخلستان‌ها و تالاب شادگان آغاز شد.

خلیل منیعات اظهار داشت: تاکنون موردی از ریزش ملخ‌های مهاجم در شهرستان شادگان مشاهده نشده است و کارشناسان پایش در قالب گروه‌های دیده‌بانی به منظور رصد ملخ‌ها در روستاها و تالاب شادگان مستقر شدند تا در صورت مشاهده وارد عمل شوند.
وی از بهره‌برداران و کشاورزان شادگانی خواست در صورت مشاهده ملخ صحرایی از طریق سامانه ۱۳۱ و یا به مراکز کشاورزی و مدیریت جهاد کشاورزی اطلاع دهند.

ایجاد آمادگاه دائمی مبارزه با ملخ صحرایی در سیستان وبلوچستان ضروری است

مشاور وزیر جهاد کشاورزی و ریس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: ایجاد آمادگاه دائمی برای مقابله با ملخ صحرایی در سیستان و بلوچستان به دلیل مهاجر پذیر بودن از نظر آفت ضروری است.

کیخسرو چنگلوایی در ستاد گیاه پزشکی سیستان و بلوچستان با اشاره به اهمیت نقش اقدامات حفظ نباتات در ارتقای امنیت غذایی اظهارداشت: اگر در این استان مبارزه شیمیایی علیه ملخ صحرایی موفق نمی‌شد روزانه بیش‌از ۴۵ میلیارد ریال به تولیدات بخش کشاورزی منطقه خسارت وارد می‌شد که خوشبختانه با عزم جدی این مهم بموقع انجام شد.

۳۰ تن سم برای مبارزه با ملخ صحرایی در استان بوشهر تامین شد

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: برای مبارزه با هجوم احتمالی آفت ملخ صحرایی، ۳۰ تن سم و بیش از ۵۰ دستگاه سمپاش مختلف برای مبارزه با این آفت در این استان تامین شده است.

احمد سبحانی افزود: طبق پیش بینی فائو و با توجه به شرایط اقلیمی در کشورهای شاخ آفریقا، شمال آفریقا و شبه جزیره عربستان به دلیل بارندگی‌های خوب و مناسب در پائیز و به تبع آن پوشش گیاهی خوب آن مناطق شرایط برای تولید مثل و رشد ملخ صحرایی با جمعیت بالا مناسب است.

وی بیان کرد: براین اساس پیش بینی شده‌است آفت ملخ صحرایی با طی کردن مراحل رشد درزمستان به دلیل شرایط غریزی برای ادامه نسل و تکثیر در مناطق بهاره به احتمال زیاد از اوایل بهمن تا پایان اسفند به استان‌های جنوبی بویژه بوشهر وارد شود.

سبحانی اضافه کرد: جنوب ایران به عنوان کانون بهاره برای آفت ملخ صحرایی به شمار می‌رود و از زمان ورود آفت تنها یک فرصت طلایی۷ تا ۱۰ روزه برای بالغ شدن و تخم ریزی دارند که باید دراین برهه زمانی مبارزه موثر انجام شود.

مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه امسال سومین سالی است که استان بوشهر با آفت ملخ صحرایی روبرو است، گفت: با انجام مبارزه بموقع و موثر با دسته جات ورودی و پوره‌های آفت ملخ صحرایی که از خاک بیرون می‌آیند خسارت در این استان بویژه در بخش کشاورزی در حد صفر است.