امروز: 10 آذر 1401 ساعت: 13:39

۸۰ میلیارد ریال تسهیلات به عشایر استان یزد پرداخت شد

۸۰ میلیارد ریال تسهیلات به عشایر استان یزد پرداخت شد۸۰ میلیارد ریال تسهیلات به عشایر استان یزد پرداخت شد

حسن زارع عصر سه‌شنبه در حاشیه بازدید از مناطق عشایری شهرستان ابرکوه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، افزود: تسهیلات ویژه پروار بندی (زنجیره تولید گوشت قرمز ) از محل صندوق توسعه ملی و منابع مختلف به عنوان سرمایه در گردش به یکهزار خانوار عشایری استان پرداخت شده که زمینه ساز افزایش تولید گوشت قرمز شده است .

وی ادامه داد: طرح زنجیره تولید گوشت قرمز با اهداف کاهش هزینه تولید و طول دوره پرواربندی و کاهش ضریب تبدیل خوراک اجرا می شود و میانگین مصرف خوراک دام به صورت سنتی بین ۱۰ تا ۱۱ کیلوگرم برای تولید یک کیلوگرم گوشت بوده که با اجرای این روش به هفت کیلوگرم برای تولید یک کیلوگرم گوشت کاهش یافته است.

زارع اضافه کرد: اجرای طرح زنجیره تولید گوشت ، ۳۰ درصد هزینه تولید یک واحد دامداری را کاهش می دهد و از طرفی سبب افزایش تولید و درآمد خانوار، ایجاد اشتغال جدید، تثبیت شغل در مناطق عشایری و خروج بخشی از دام مازاد عشایر از مراتع می شود.

وی بابیان اینکه امسال ۲۴ میلیارد ریال وام برای زنجیره تولید گوشت قرمز به استان اختصاص یافته ، گفت: ۲۰ درصد این مبلغ برای پرواربندی دام سبک بوده که صد درصد آن از سوی تولیدکنندگان جذب شد.

زارع خاطر نشان کرد: این مبلغ برای تامین سرمایه در گردش پرواربندی از محل صندوق توسعه توسعه ملی بند «ب » تبصره ۵۲ با هدف رونق و جهش تولید در اختیار عشایر قرار گرفت.

زارع یادآور شد : عشایر نقش مهمی در اقتصاد، امنیت غذایی و تامین نیازهای پروتئینی دارند به همین منظور دولت برای تقویت و حمایت از تولیدکنندگان ، تسهیلات زنجیره تولید گوشت قرمز به این قشر پرتلاش اختصاص می دهد.

بخوانید  به روزرسانی استاندارد‌ها پیش نیاز افزایش کیفیت خودرو

وی همچنین اظهارکرد: در راستای تامین نهاده های دامی برای دام های عشایر ، دولت هزار و ۵۰۰ تن جو و خوراک دام برای دام های عشایر که در مناطق قشلاقی استان سکونت دارند، اختصاص داد.

زارع ادامه داد: از این میزان ۸۰۰ تن جو و ۷۰۰تن هم خوراک دام است که برای تعلیف دام در اختیار ۲ هزار و ۲۰۰ خانوار عشایر ساکن در شهرستان های ابرکوه وخاتم قرار گرفت.

رییس اداره امور عشایری یزد با اشاره به اینکه عشایر ظرفیت بالایی در حوزه دام و اجرای طرح افزایش زنجیره تولید گوشت دارند ، تاکید کرد: هم اکنون ۱۴۰ هزار راس دام سبک توسط عشایر استان یزد در شهرستان ابرکوه و خاتم پرورش داده می شود.

سالانه عشایر استان حدود هزار و ۴۰۰ تن انواع فرآورده های دامی و لبنی شامل ۵۰۰ تن شیر ، ۴۰۰ تن گوشت قرمز ، ۷۰ تن پشم و بیش از ۴۰۰ تن دیگر فرآورده لبنی و دامی( ۲۵ درصد تولید استان) و ۳۰۰ متر مربع فرش و گلیم و سایر بافتنی ها( ۲۰ درصد صنایع دستی )، تولید می کنند.

هم اکنون ۲ هزار و ۱۵ خانوار در قالب ۹ هزار نفر در مناطق عشایری ۲ شهرستان ابرکوه و خاتم زندگی می کنند که عمدتا از ایلات بختیاری، خمسه و قشقایی هستند.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت