امروز: 5 آذر 1401 ساعت: 18:49

تدارک برای صادرات نهال از خفر به کشورهای حوزه خلیج فارس

تدارک برای صادرات نهال از خفر به کشورهای حوزه خلیج فارس تدارک برای صادرات نهال از خفر به کشورهای حوزه خلیج فارس

ارسلان صالحی جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در حال حاضر برای نخستین بار نهال تولیدی در گلخانه و گلدان با بستر کوکوپیت و پیت ماس به قرار پنج هزار اصله نهال مرکبات از ارقام برتر خارجی(ارقام تجاری) شامل پرتقال والنسیا، واشنگتن ناول، مارس ارلی، خوشه‌ای و توسرخ(هاماین)، انواع نارنگی شامل کنیو، اورلاند و تانجلو و انواع لیمو چهار فصل و کامکوات آماده صادرات به حاشیه خلیج فارس است.

کوکوپیت نوعی بستر کشت است که با استفاده از الیاف پوست و پوشش میوه نارگیل تهیه می‌شود. پیت ماس نیز یک ماده آلی است که از بقایای نوعی خزه‌های خاص که تجزیه شده‌اند، تهیه می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خفر گفت: همه نهال‌های آماده صادرات دارای گواهی بهداشت و قرنطینه محصولات گیاهی و شناسه هستند و از نهالستان‌های مجوزدار تهیه و تامین شده‌اند.

صالحی افزود: شهرستان خفر با وسعت یک هزاز و ۸۱۱ کیلومتر مربع و سطح باغات ۱۵ هزار هکتار دارای پتانسیل بالایی در بحث تولید و عرضه نهال مرکبات است به نحوی که در حال حاضر تعداد چهار نهالستان مجوزدار در این شهرستان فعال هستند.

وی ادامه داد: از این تعداد نهالستان در مجموع سالانه افزون بر ۲.۵ میلیون اصله انواع نهال استاندارد تولید و تحویل باغداران شهرستان، استان، ملی و خارج از کشور می‌شود.

شهرستان خفر در فاصله ۱۰۳ کیلومتری از شیراز قرار دارد.

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت