امروز: 8 آذر 1401 ساعت: 11:04

تعدادی از طیور باغ پرندگان قم به آنفلوآنزای فوق حاد مبتلا شده‌اند

تعدادی از طیور باغ پرندگان قم به آنفلوآنزای فوق حاد مبتلا شده‌اندتعدادی از طیور باغ پرندگان قم به آنفلوآنزای فوق حاد مبتلا شده‌اند

به گزارش روز جمعه سازمان دامپزشکی کشور، در اطلاعیه سازمان دامپزشکی آمده است که بر اساس بررسی‌های انجام گرفته آزمایشگاهی، بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تعدادی از پرندگان باغ پرندگان شهر قم، به تایید این سازمان رسیده است.

بنا به اطلاعیه سازمان دامپزشکی کشور؛ با شناسایی و تایید بیماری فوق حاد پرندگان در باغ پرندگان قم، در راستای برنامه ملی کنترل بیماری آنفلوآنزای فوق پرندگان نسبت به انجام موازین بهداشتی قرنطینه‌ای در شعاع‌های اپیدمیولوژیک این مناطق، اقدام شده است.

همچنین از تمام صاحبان واحدهای مرغداری، مدیریت باغ‌های پرندگان، پرورش دهندگان طیور زینتی و طیور بومی درخواست شده است تا نسبت به رعایت کامل ضوابط بهداشتی در واحدهای خود اقدام کنند.

اطلاعیه سازمان نظام پزشکی همچنین از شناسایی و تایید ابتلای یک قطعه لک لک در دریاچه زریوار مریوان در استان کردستان به بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان خبر داده است.

به گزارش ایرنا، طبق آمارها سرایت بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان توسط پرندگان مهاجر از کشوری به کشور دیگری انجام می شود و سالانه بیش از چهار میلیون قطعه پرنده به ۶۲۰ نقطه آبگیر ایران مهاجرت می کنند؛ بنابراین با تمام اقدام های کنترلی و پیشگیرانه در مناطق روستایی ویروس وجود دارد و تالاب ها و محل برخواستن پرندگان مهاجر می تواند عامل بروز و تشدید بیماری آنفلوآنزای پرندگان باشد.

پیشتر طبق گزارش های سازمان جهانی بهداشت دام، آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تیپ H۵N۸ در یک مزرعه مرغ گوشتی در ژاپن مشاهده شده بود.

سازمان دامپزشکی در دو سال گذشته در زمینه طرح ملی هدفمند کنترل بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از جمله واکسیناسیون، رصد و پایش بیماری در مناطق روستایی و صنعتی اقدامات خوبی انجام داده است به طوری که سالانه برای مقابله با این بیماری بیش از ۱۲۰ میلیون دوز واکسن تزریقی تامین می شود.

بخوانید  ۷ محصول ایران خودرو دیزل در مسیر نمایشگاه مشهد

طرح ملی هدفمند کنترل بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان که از اواخر سال گذشته آغاز شده، یک برنامه سه ساله است که ادامه دارد.

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت