ایسنا/قم معاون سیاسی و امنیتی استانداری قم با اشاره به مشاهده برخی علائم شیوع بیماری آنفلوانزای پرندگان در قم، گفت: نباید القا کنیم که این بیماری از قم شروع‌شده بلکه همه‌ساله مورد مثبت در کشور بوده است که این بار در باغ پرندگان شهر مقدس قم نیز دیده‌شده شد. بیژن سلیمان پور در جلسه شورای […]

61690170 - آنفلوانزای پرندگان، طبیعی است/ بی دلیل نام قم را مطرح نکنید

ایسنا/قم معاون سیاسی و امنیتی استانداری قم با اشاره به مشاهده برخی علائم شیوع بیماری آنفلوانزای پرندگان در قم، گفت: نباید القا کنیم که این بیماری از قم شروع‌شده بلکه همه‌ساله مورد مثبت در کشور بوده است که این بار در باغ پرندگان شهر مقدس قم نیز دیده‌شده شد.

بیژن سلیمان پور در جلسه شورای اطلاع‌رسانی استان که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، اظهار داشت: موضوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان همواره در سال‌های قبل نیز مطرح بوده و بخشی از تقویم مدیریتی کشور در فصل پاییز و زمستان شده است.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری قم افزود: در دو دهه اخیر در پایان تابستان، سلسله‌مراتب از استانداری‌ها و فرمانداری‌ها اعلام می‌شود که ستاد پیشگیری از آنفلوانزا را تشکیل و اقدامات را انجام دهند و این موضوع جدیدی نیست.

سلیمان پور بابیان اینکه شرایط فعلی متأثر از کرونا و پیدا شدن مورد مثبت در قم سبب بزرگنمایی‌هایی از این بیماری شد، درحالی‌که باید در حد واقعیت به این بیماری توجه شود، ابراز کرد: همان‌طور که اتفاقات در دو دهه گذشته نیز نشان داده این بیماری در آلودگی انسانی جای نگرانی ندارد.

وی عنوان کرد: درصورتی‌که تماس با مرغ و محیط آلوده وجود داشته باشد و یا مصرف مرغ آلوده می‌تواند نگرانی ایجاد کند که خوشبختانه این اتفاق نمی‌افتد و به‌محض اینکه نتیجه مثبت می‌شود با شیوه‌های بهداشتی، مرغ‌های آلوده معدوم می‌شوند.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری قم بابیان اینکه مرغداری‌ها در قم به‌طور کامل کنترل می‌شود و رفت‌وآمد کارگر و دان پرندگان تحت کنترل قرار می‌گیرد و شرایط مدیریت می‌شود تا آلودگی انسانی نداشته باشد، گفت: البته این موضوع به معنای این نیست که بیماری منتقل نمی‌شود، بلکه باید مراقب بود تا منتقل نشود، هرچند این بیماری خسارات شدیدی به اقتصاد ملی ما وارد کرده و بیماری بومی ایران نبوده و به اقتصاد جهانی نیز خساراتی زده است.

سلیمان پور گفت: سوابق این بیماری بررسی‌شده که با توجه به تعداد زیاد مرغداری‌ها در قم، درگذشته موجی ایجاد و خساراتی واردشده است و در بحث تخم‌مرغ و مرغ، نیز قیمت‌ها افزایش‌یافته و معیشت خانواده را تحت تأثیر قرار داده است.

وی با تأکید به اینکه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مسئله جدیدی نیست و نگرانی نداریم، اظهار داشت: نباید القا کنیم که این بیماری از قم شروع‌شده بلکه همه‌ساله مورد مثبت در کشور بوده است که این بار در باغ پرندگان شهر مقدس قم دیده‌شده شد.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری قم تصریح کرد: در این باغ یکی دو مورد تلفات داشتند، اما چون نمی‌دانستند که ممکن بوده حاد باشد به‌محض متوجه شدن، محل قرنطینه، پلمپ و کنترل شد، ما نیز اعلام کرده‌ایم شرایط سخت‌گیرانه‌ای در مرغداری‌ها حاکم باشد تا شیوع پیدا نکند.

سلیمان پور عنوان کرد: زنگ خطر را به صدا درآورده‌ایم و هشدار داده‌ایم که تغذیه و دان پرندگان از بیرون تهیه نشود، که امیدواریم به این شکل ایزوله شود تا خساراتی به مرغداران وارد نشود، ضمن اینکه از دو تا سه ماه قبل ستاد تشکیل و وظایف دستگاه‌ها ابلاغ شد و آمادگی بسیاری وجود دارد.

وی بیان کرد: این وضعیت اجتناب‌ناپذیر است و احتمال دارد پرنده جدیدی خریداری‌شده باشد یا دانه‌ها آلودگی داشته و یا کارگری که مراجعه کرده آلودگی را به داخل برده باشد، به هر شکل این باره حساسیت‌ها بالابود و می‌گفتند کسی پاسخگو نیست.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری قم اظهار کرد: عدم پاسخگویی به‌موقع دامپزشکی، نگرانی‌هایی را ایجاد کرد، درحالی‌که روشنگری مسئله مهمی است و نباید سکوت کرد و از طرفی مدیران نباید منفعل باشند.

سلیمان پور تصریح کرد: مرغداری‌ها کاملاً ایزوله و تحت کنترل و ایزوله هستند و ان‌شاءالله هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

انتهای پیام