امروز: 8 آذر 1401 ساعت: 10:54

سه طرح تحقیقاتی تولید بذر در جنوب کرمان اجرا شد

سه طرح تحقیقاتی تولید بذر در جنوب کرمان اجرا شدسه طرح تحقیقاتی تولید بذر در جنوب کرمان اجرا شد

به گزارش ایرنا، احمد آئین روز سه‌شنبه با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی دفتر جیرفت، این بذرها را شامل گوجه فرنگی، فلفل‌های دلمه‌ای معمولی و کشیده عنوان و زمان تولید نهایی بذر گوجه‌فرنگی را سال ۱۴۰۱ و فلفل‌ها را ۱۴۰۰ اعلام کرد.

وی تهیه بذر محصولات سبزی، صیفی و گلخانه‌ای کشور را با توجه به تحریم‌ها چالشی برای بخش کشاورزی دانست و گفت: در همین راستا مرکز تحقیقات کشاورزی وارد عمل شده و در حال تولید سه نوع بذر مورد نیاز بخش کشاورزی و کشاورزان است.

آئین با بیان اینکه امسال ۴۹ رقم جدید بذر در کشور معرفی شد، گفت: مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان همگام با دیگر مراکز تحقیقات کشور با تلاش وافر اعضای هیات علمی خود توانست بذر جدید کُنجد به نام «کنجد هلیل» تولید کند.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی جنوب کرمان افزود: تعداد ارقام اصلاح شده کُنجد در کشور محدود بوده و تولید رقم هلیل برای نخستین بار، خدمتی ماندگار در این عرصه به شمار می‌رود.

آئین با بیان اینکه سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی کشور بیش از ۷۰۰ رقم جدید بذر کشاورزی تولید کرده است، بیشترین رقم را متعلق به محصول گندم دانست و از همکاری مرکز تحقیقات جنوب کرمان در این دستاورد بزرگ خبر داد.

وی با بیان اینکه تحقیقات بستگی به مرزها ندارد، خواستار مشارکت بیشتر اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها در این بخش شد.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی جنوب کرمان با بیان اینکه تحقیقات کشاورزی باید آموزش و ترویج داده شود، یکی از ماموریت‌های ذاتی مرکز تحقیقات را نظارت بر فرآیند تولید بذر و صدور گواهی بذر دانست.

آئین با بیان اینکه در زمینه تولید گندم بذری در منطقه جنوب کرمان خودکفا هستیم، از نظارت، ثبت و گواهی هشت هزار تن گندم بذری در جنوب کرمان خبر داد.وی با بیان اینکه در زمینه تولید گندم بذری در منطقه جنوب کرمان خودکفا هستیم، از نظارت، ثبت و گواهی هشت هزار تن گندم بذری در جنوب کرمان خبر داد.

وی به تولید نهال استاندارد در جنوب کرمان اشاره کرد و از فعالیت نهالستان تولید نهال مرکبات در بخش اسفندقه جیرفت خبر داد و گفت: هم‌اکنون ۲ نهالستان مجوز دار در جنوب استان کرمان فعالیت می‌کنند.

تولید گردوی پیوندی

آئین با بیان اینکه تولید گردوی پیوندی را در جنوب کرمان آغاز کردیم، گفت: امسال ژنتیک‌های برتر منطقه را همراه با سایر ارقام تجاری پیوند زدیم و چهار پایلوت و نمونه در چهار منطقه کوهپایه‌ای انتخاب کردیم.

وی همچنین به آفت مگس مدیترانه‌ای در مناطقه کوهپایه‌ای جنوب کرمان اشاره کرد و این آفت را خطرناک برشمرد.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی جنوب کرمان با بیان اینکه آفت مگس مدیترانه‌ای ‌میزبان زیادی دارد، گفت: شناسایی بیولوژی (زیست‌شناسی) این آفت در دست بررسی بوده و در کنار این فعالیت تحقیقاتی، ‌مبارزه با این آفت هم از طریق جهاد کشاورزی در دست اجرا است.

«مگس میوه مدیترانه ای از آفات مخرب جهانی است که نسبت به سایر گونه‌های مگس میوه دارای دامنه میزبانی وسیع تری است و می تواند بیشترین خسارت را به بار بیاورد.هلو، خرمالو، انجیر، سیب زرد، آلو و گلابی و مرکبات از جمله میزبان‌های این آفت هستند»

آئین همچنین به بیماری جاروک لیموترش اشاره کرد و گفت: این بیماری در دهه ۸۰ خسارت زیادی به باغ‌های لیموی جنوب کرمان وارد کرد از این رو رقم لیموی پارسی را به عنوان جایگزین به باغداران معرفی کردیم.

«بیماری جاروک مشمول نظارت و قرنطینه داخلی است و ریشه‌کنی آن از راه انهدام درختان بیمار در دستور کار سازمان حفظ نباتات کشور قرار دارد. از بین گونه‌های مرکبات فقط لیمو، بالنگ و لیموشیرین به این بیماری مبتلا می‌شوند»

آئین افزود: در حوزه آموزش همچنین آموزش کارکنان جهاد کشاورزی و مباحث مهارت آموزی برای بازماندگان از تحصیل و هنرستان‌های کشاورزی در این مجموعه انجام می‌شود.

وی قدمت مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان را سال ۱۳۴۸ اعلام کرد و نام این مجموعه را در ابتدای فعالیت «آزمایشگاه آفات گیاهان» دانست.

او حوزه فعالیت مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان را شامل تحقیقات و پژوهش‌های کاربردی و آموزش و ترویج اعلام کرد.

وی با بیان اینکه در بخش تحقیقات کشاورزی، همه بخش‌ها فعال است، گفت: در بخش آموزش نیز روند آموزش بهره‌برداران در حال انجام است.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی جنوب کرمان با بیان اینکه در سال ۱۳۶۶ مرکز تحقیقات علاوه بر جنوب کرمان، شهرستان بم در (شرق استان کرمان) را نیز تحت پوشش داشت، گفت: در سال ۱۳۸۳ حوزه مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان در هفت شهرستان جنوبی این منطقه تعریف شد.

وی سابقه تاریخی مرکز تحقیقات جنوب کرمان را نشان از ظرفیت بالای کشاورزی این منطقه دانست و از شکوفایی هر چه بیشتر این بخش طی سال‌های اخیر خبر داد.

آئین با بیان اینکه ستاد مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان واقع در شهر علی‌آباد جیرفت است، از استقرار یک واحد پردیس آموزش کشاورزی در کهنوج، یک مجموعه در رودبار جنوب و یک مرکز تحقیقات هم در بخش اسفندقه جیرفت خبر داد.

وی با بیان اینکه سالانه بیش از چهار و نیم میلیون تُن انواع محصولات کشاورزی در جنوب کرمان تولید می‌شود، از کمبود اعضای هیات علمی این مرکز با توجه به سابقه تاریخی این مرکز و ظرفیت تولید چهار درصد محصولات کشاورزی کشور، گلایه کرد.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی جنوب کرمان با بیان اینکه مجموع اعضای هیات علمی و غیر هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان ۲۰ نفر هستند، خواستار جذب بیشتر اعضای هیات علمی و نیروی انسانی برای این مجموعه شد.

وی عملکرد محققان مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان را بالاتر از میانگین کشوری اعلام کرد و گفت: با توجه به خروجی‌های این مرکز نسبت به تعداد محققان، از میانگین کشوری بالاتر هستیم.

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت