امروز: 10 آذر 1401 ساعت: 07:20

۶ نفر از فعالان بیمه محصولات کشاورزی استان اردبیل تجلیل شدند

۶ نفر از فعالان بیمه محصولات کشاورزی استان اردبیل تجلیل شدند۶ نفر از فعالان بیمه محصولات کشاورزی استان اردبیل تجلیل شدند

به گزارش ایرنا، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در این آیین با اشاره به فعالیت بیش از ۱۲۰ هزار بهره‌بردار در حوزه کشاورزی استان اردبیل گفت: این بخش سهم بزرگی در اشتغال استان دارد.

خلیل نیکشاد افزود: تولید کنندگان و بهره‌برداران حوزه کشاورزی استان اردبیل باید در زمینه بیمه و از طریق صندوق بیمه کشاورزی و صندوق بیمه روستاییان و عشایر مورد حمایت قرار گیرند.

وی بیان کرد: استان اردبیل امسال در مجموع عملکرد بیمه محصولات کشاورزی، در بخش‌های دام و طیور، زراعت و باغ در سطح کشور در رتبه نخست قرار گرفته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اظهار کرد: تاکنون ۳۴۰ هزار هکتار از مجموع ۷۷۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی این استان از طریق صندوق حمایت از بیمه کشاورزان، بیمه شده و تلاش بر این است که ضریب بیمه این بخش افزایش یابد.

وی با اشاره به قرار گرفتن ایران در اقلیم خشک و بروز تنش‌های آبی و سایر حوادث و مخاطرات موثر بر تولید کشاورزی گفت: صندوق بیمه بخش کشاورزی یک صندوق حمایتی بوده و برای جبران قسمتی از هزینه خسارات تاسیس شده و باید فرهنگ استفاده از خدمات آن ترویج شود.

وی اضافه کرد: امسال ۱۷ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش کشاورزی استان اردبیل واگذار شده که در بخش سرمایه در گردش، مکانیزاسیون و رونق تولید استفاده شده است ولی لازم است متناسب با این تسهیلات، بخش بیمه کشاورزی استان نیز تقویت شود.

مدیرعامل بانک کشاورزی استان اردبیل نیز در این جلسه خواستار ترویج فرهنگ استفاده از بیمه در بخش کشاورزی شد و گفت: مدیریت هزینه و مدیریت عوامل خطر در بخش کشاورزی لازم است و صندوق بیمه کشاورزان راهکاری مناسب در این زمینه محسوب می‌شود.

داوود رجبی بیان کرد: برای جلوگیری از خسارت، باید عوامل موثر بر خسارت کشاورزان به حداقل برسد و همه کشاورزان باید برای جبران خسارات احتمالی، محصول و مزارع خود را بیمه کنند.

وی با اشاره به افزایش بیمه دام در استان اردبیل به میزان ۲۵۲ درصد، محصولات باغی به میران ۱۱۵ درصد و سایر محصولات زراعی به میزان ۱۵۶ درصد بیان کرد: با وجود این میزان رشد، هم اکنون ضریب نفوذ بیمه کشاورزی استان اردبیل در بخش زراعت ۳۹ درصد، در بخش دام ۲۰ درصد و در بخش باغ ۱۲ درصد است.

مدیرعامل بانک کشاورزی استان اردبیل با انتقاد از بیمه نشدن ۲ هزار و ۹۶۳ تراکتور و یک هزار و ۳۶۳ دستگاه کمباین فعال و نیز همه محصول تولید شده در بخش شیلات استان اردبیل گفت: در زمینه بیمه ماشین آلات کشاورزی استان اقدام موثری نشده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز با اشاره به بیمه شدن ۳۴۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این استان اعلام کرد: استان اردبیل در زمینه بیمه اراضی کشاورزی در رتبه نخست کشوری قرار دارد.

احمد شهریار با بیان این که بیمه کشاورزی استان اردبیل نسبت به سهمیه تعیین شده جلوتر است، گفت: گندم و جو عمده محصول بیمه شده کشاورزان در این استان است و زارعان این دو محصول بیشترین استقبال را از بیمه محصول کاشته شده کرده‌اند.

وی با تاکید بر لزوم بیمه شدن محصول و مزارع کشت پنبه، سیر و بادام زمینی در استان اردبیل افزود: در سال‌های اخیر کشت این محصولات در استان افزایش یافته و باید مزارع این محصولات نیز بیمه شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل خواستار منوط شدن ارائه سوخت به ماشین آلات کشاورزی به بیمه شدن این تجهیزات و نیز منوط شدن تخصیص آب مزارع آبی استان به بیمه مزرعه شد و افزود: متاسفانه برای پیشگیری از خسارت و ترویج فرهنگ بیمه هزینه چندانی نمی‌شود.

به گزارش ایرنا، استان اردبیل ۱۸ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد که معادل ۱.۰۹ درصد از مساحت کل کشور ایران است.

۴۳.۶ درصد از مساحت استان این استان شامل ۸۱۷ هزار هکتار اراضی کشاورزی، ۵۰.۴ درصد معادل ۹۴۹ هزار هکتار مرتع، ۳.۵ درصد برابر ۶۳ هزار هکتار جنگل و مابقی نیز مربوط به سایر کاربری‌هاست.

اراضی زراعی استان به مساحت ۷۷۸ هزار هکتار است که ۵۱۵ هزار هکتار آن به صورت دیم و ۲۲۵ هزار هکتار آن نیز به صورت آیی کشت می‌شود و در ۳۹ هزار هکتار از اراضی این استان نیز باغ احداث شده است.

سالانه بالغ بر ۴.۵ میلیون تن محصول کشاورزی در استان اردبیل تولید می‌شود که معادل چهار درصد مجموع محصولات تولید شده کشور است.

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت