امروز: 14 مهر 1401 ساعت: 17:50

تعیین الگوی کشت و تغییر مصرف آب برای مدیریت آب کشاورزی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت :مدیریت مصرف آب از اهمیت ویژه ای برخوردار است که تعیین الگوی کشت و تغییر مصرف آب در همین راستا باید انجام شود.

رئیس سازمان در نشست صمیمی با کشاورزان و نمایندگان نظام صنفی کشاورزان استان که با حضور مدیر عامل سازمان آب و برق و مدیریت شعب بانک کشاورزی استان برگزار شد گفت: طبق آمارنامه وزارت جهاد کشاورزی در سال زراعی گذشته که یک سال بحرانی بود ۴میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم در کشور خریداری شد که ۲۵ درصد آن مربوط به استان بود.
خدارحم امیری زاده افزود :۱۷ و ۸ دهم میلیون تن محصولات کشاورزی در سال گذشته در استان تولید شد و از این لحاظ نیز رتبه اول کشور به استان تخصیص یافت.
وی اضافه کرد : در سال زراعی گذشته همه استان های کشور کاهش عملکرد در محصول را داشتند در صورتیکه یک میلیون و صد هزار تن گندم به صورت تضمینی در استان خریداری شد همچنین ۲۵۰ هزارتن کلزا در کشور تولید شد که یکصد هزار تن یعنی ۴۰ درصد آن به استان اختصاص دارد و در این زمینه نیز خوزستان رتبه اول تولید کلزا را داراست.
وی با بیان اینکه بیش از ۲۰۰ هزار بهره بردار در استان وجود دارد اضافه کرد: بیش از ۳۸ درصد کاهش بارندگی در استان وجود دارد و باید این کمبود را مدیریت کرد.
امیری زاده تصریح نمود: بیش از ۹۰ درصد آب مورد نیاز استان از استان های بالادستی تامین می شود که در این استان ها نیز ۴۵ درصد کاهش بارندگی وجود داشته است.
وی اظهار داشت : سطح کلزای استان برای سال زراعی جدید باید به یکصد هزار هکتار می رسید در صورتیکه به یک سوم این میزان کاهش یافته همچنین سطح چغندر قند باید به ۲۲ هزار هکتار می رسید در حالیکه سطح مصوب این محصول برای استان ۹ هزار هکتار می باشد.
امیری زاده همچنین اذعان داشت: برای کشت ۴۵۰ هزار هکتار گندم در استان برنامه ریزی شده بود در حالیکه با توجه به آب تخصیص یافته و الگوی کشت تدوین شده این میزان کاهش پیدا کرد.
وی با اشاره به اینکه کشاورزی باید به سمت و سوی تجاری و قراردادی برود اظهار داشت:منابع مورد نیاز کشاورزی در حال نوسان می باشد این منابع دارای دو پارامتر توزیع و مصرف می باشد.
امیری زاده ادامه داد: ۲ و ۲ دهم میلیون هکتار اراضی مستعد کشاورزی در استان وجود دارد در حالیکه فقط یک و دو دهم میلیون هکتار در حال استفاده می باشد.
وی با بیان اینکه یکی از مولفه های قدرت هر کشور بخصوص کشور ایران امنیت غذایی می باشد تصریح نمود: سال گذشته مشکلاتی در تامین نهاده ها وجود داشت و امسال برنامه ریزی برای رفع این مشکلات صورت گرفت ولی به بحران آب برخوردیم و در حال حاضر باید این مشکل را مدیریت کرد.
وی اولین راه حل را رعایت حقابه های طبیعی استان عنوان و اضافه کرد: سدها و رودخانه ها حقابه های طبیعی دارند همچنین اجرای برنامه های توزیع مدیریت آب باید صورت پذیرد که در این زمینه ده ها جلسه با مسئولان مربوطه برگزار شد.
امیری زاده گفت: مدیریت مصرف آب نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است که تعیین الگوی کشت و تغییر مصرف آب در همین راستا انجام می شود که از آن جمله می توان به توسعه شبکه های سیستم های آبیاری و فروش حجمی آب اشاره کرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اظهار داشت :تولیدی قابل قبول است که پایدار باشد که نیاز به برنامه ریزی خوب هم در توزیع منابع کشاورزی و هم در مصارف آن دارد.
خدارحم امیری زاده اضافه کرد :نظام صنفی بازوی قدرتمندی است که برای کشاورزی کشور تعریف شده است که به ارائه راهکار های مفید کمک شایانی می کند.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت