امروز: 14 مهر 1401 ساعت: 17:30

برگزاری کارگاه‌های مدیریت کم آبی برای آبزی پروری ضروری است

برگزاری کارگاه‌های مدیریت کم آبی برای آبزی پروری ضروری است

دشت ازادگان- رئیس اداره شیلات دشت آزادگان گفت: برگزاری کارگاه‌های آموزشی – ترویجی برای حفظ تولیدات آبزی پروری در مدیریت کم آبی به ویژه در این شهرستان نظر به شرایط اقلیمی ضروری است.

سید علی خراسانی نسب در در این باره تعداد مزارع مجاز شهرستان دشت آزادگان را ۲۴ مزرعه در سطحی به مساحت ۳۲۰ هکتار اعلام و تاکید کرد: برگزاری کارگاه‌های آموزشی – ترویجی در راستای حفظ تولیدات آبزی پروری در مدیریت کم آبی به ویژه در شهرستان دشت آزادگان با توجه به شرایط اقلیمی ضروری است.

رئیس اداره شیلات دشت آزادگان افزود: در سال جاری دوره‌های مدیریت کیفیت آب و دوره مبارزه با بیماری‌ها برگزار شد که بازخوردهای مثبتی از سوی بهره برداران به همراه داشت.

خراسانی نسب به نوع فعالیت مرکز تکثیر و پرورش ماهیان بومی سوسنگرد اشاره کرد و گفت: بازسازی ذخایر آبی استان، رهاسازی بچه ماهیان انگشت قد برای جلوگیری از انقراض نسل این ماهیان، ایجاد اشتغال پایدار تالاب نشینان و جوامع روستایی- محلی، کشت توأم با کپورماهیان در استخرهای خاکی و ایجاد تنوع گونه‌ای مهم‌ترین اهداف و برنامه‌های این مرکز است.

رئیس اداره شیلات دشت آزادگان اظهار کرد: به صورت مستقیم و غیر مستقیم ۳۰۰ نفر در این شهرستان به صورت کارآمد به فعالیت آبزی پروری مشغول هستند.

وی با اشاره به تأثیر محدودیت‌های منابع آبی در میزان تولیدات آبزی پروری شهرستان دشت آزادگان افزود: کم شدن بارندگی‌ها و کاهش ورودی رودخانه کرخه به خصوص در مناطق پایین دست نیسان، رُفیع و بُستان میزان تولیدات آبزی پروری را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

خراسانی نسب گفت: کاهش کیفیت و بالا رفتن شوری آب باعث افزایش مصرف انرژی برای تنظیم فعالیت‌های حیاتی در ماهی، کاهش وزن ماهی، افزایش هزینه تمام شده و کاهش سوددهی مزارع می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت