عصرکشاورزی

1401-05-28 6:34 ب.ظ

استقبال تولیدکننده‌های لنت ترمز از طرح شناسه دار شدن کالا

دبیر هیئت مدیره انجمن صنایع لنت ترمز و کلاچ ایران گفت: ۴۵ عضو این انجمن از طرح شناسه دار شدن و نصب کد رهگیری روی محصولات خود استقبال کرده اند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، آقای مسعود حسن پور با حضور در نشست کارشناسی با بیان اینکه طرح درج کد رهگیری و شناسه کالا طرحی سودمند برای تولیدکننده و مصرف کننده است، افزود: کد رهگیری و شناسه کالا نشان دهنده مشخصات کالا از نظر مواد بکار رفته در آن و نشان استاندارد و به راحتی قابل پیگیری است.

بیشتر بخوانیم:

بازار لنت ترمز نیازمند نظارت و ساماندهی

او گفت: در این طرح کالا‌های فاقد شناسه از توزیع در شبکه منع و مصرف کننده هم از صلاحیت آن مطمئن می‌شود.

دبیر انجمن صنایع لنت ترمز و کلاچ ایران درباره معضلات این صنعت گفت:

آقای حسن پور افزود: قیمت محصولات داخلی با کیفیت و استاندارد پاسخگوی نیاز داخل است، اما حاشیه سود بالاتر لنت‌های وارداتی بی کیفیت که معمولا از کشور‌هایی مانند پاکستان و ترکیه وارد کشور می‌شوند برای تعمیرکاران باعث شده تا این محصولات مصرف کننده بیشتری داشته باشد د حالیکه قیمت لنت داخلی با کیفیت و استاندارد بسیار مناسب‌تر از لنت ترمز‌های بی کیفیت خارجی و غیراستاندارد است.

دبیر انجمن صنایع لنت ترمز و کلاچ ایران گفت: با توجه به تولید بیشتر از نیاز داخل، اگر دولت زیرساخت‌های مناسب را فراهم کند ظرفیت صادرات به کشور‌های دیگر وجود دارد.

لنت ترمز تولید داخل، با کیفیت و ایمن

آقای عباس نیکخو، عضو هیئت مدیره انجمن صنایع لنت ترمز و کلاچ ایران نیز با بیان اینکه لنت ترمز خودرو یک قطعه فوق ایمنی است، گفت: همه‌ی تولیدکننده‌های عضو انجمن لنت ترمز ایران، علاوه بر دریافت مدارک و مجوز‌های وزارت صمت، موظفند مجوز‌های مورد تایید و ضوابط تعیین شده سازمان ملی استاندارد را دریافت و رعایت کنند.

او به مصرف کننده‌ها توصیه کرد از خرید لنت ترمز‌های با نشان خارجی که فاقد شناسنامه و سوابق تولید استاندارد هستند حتما خودداری کنند.

آقای نیکخو افزود: هم اکنون ۶۴ شرکت تولید لنت ترمز در ایران فعالیت دارند که تمام ضوابط مورد تایید سازمان استاندارد در آن‌ها رعایت می‌شود و ازاین تعداد ۴۵ شرکت عضو انجمن هستند و شرایط لازم برای پیوستن دیگر تولیدکننده‌ها به انجمن لنت ترمز و کلاچ در حال فراهم شدن است.

او گفت: بر اساس اطلاعات موجود ظرفیت تولید انواع لنت ترمز سبک، نیمه سنگین و سنگین در کشور حدود ۱۰۵ هزار تن است که با توجه به نیاز ۷۰ تا ۷۵ هزار تنی بازار داخل مشخص است که تولید کننده‌های داخلی علاوه بر تامین نیاز داخل توان صادرات به سایر کشور‌ها را هم دارند.

وی افزود: قیمت محصولات معتبر خارجی مخصوصا آن‌هایی که در کشور‌های اروپایی و با استاندارد آن‌ها تولید می‌شوند حتما از محصولات داخلی بیشتر است و اگر جنس خارجی با قیمت پایین‌تر از جنس ایرانی مشاهده کردند مطمئن باشند این محصول تقلبی بوده و استاندارد‌های لازم را برای یک محصول با کیفیت ندارد و یا اینکه با نام تجاری مشابه خارجی در کارگاه‌های غیرمجاز داخلی تولید و روانه بازار شده است.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع لنت ترمز و کلاچ ایران در مورد تفاوت قیمت و راه‌های شناسایی لنت‌های قلابی از لنت‌های اصلی گفت:

آقای نیکخو گفت: یکی از برنامه‌های انجمن با همکاری تولیدکننده‌ها کم کردن وابستگی به مواد خارجی و تولید و تامین آن در کشور است، اما برخی مواد مانند گرافیت به ناچار باید از خارج کشور تامین شود. در زمینه تولید لنت ترمز حدود ۳۰ درصد وابستگی به مواد خارجی داریم که بحث تحریم‌ها بر تامین این مواد تاثیرگذار است.

او یکی دیگر از مشکلات تامین مواد اولیه مورد نیاز این صنعت را طولانی شدن زمان ثبت سفارش و تخصیص ارز برای واردات عنوان کرد و گفت: برخی مواقع زمان ثبت سفارش تا دریافت ارز مورد نیاز بیش از ۲ ماه به طول می‌انجامد که این امر در قیمت کالای نهایی تولید شده بسیار مهم است.

وی با اشاره به برنامه‌های وزارت صمت برای مبارزه با عرضه لنت ترمز تقلبی در بازار و شبکه‌های مجاز توزیع لوازم یدکی و لنت ترمز گفت:

او درباره ویژگی‌های مطلوب لنت ترمز استاندارد گفت:

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع لنت ترمز و کلاچ ایران با بیان اینکه اعضای این انجمن از دانش روز دنیا و بهترین مواد برای تولیدات خود استفاده می‌کنند، افزود: مصرف تولیدات داخل به دلیل امکان پیگیری مشکلات و ایرادات احتمالی برای مصرف کننده‌ها مقرون به صرفه‌تر است و امنیت بیشتری برای آن‌ها تامین می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

یادداشت