عصرکشاورزی

1401-05-28 7:16 ب.ظ

اطلاعیه تسویه فیزیکی اختیارمعاملات (خودرو)

مدیریت ابزار‌های نوین مالی شرکت بورس اوراق بهادار تهران اطلاعیه ای در خصوص تسویه فیزیکی اختیارمعاملات (خودرو) در سررسید مرداد ماه جاری منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ براساس این اطلاعیه؛ با توجه به پایان دوره معاملاتی و فرارسیدن زمان تسویه فیزیکی قرارداد‌های اختیار معامله خرید و فروش سهام شرکت ایران خودرو (خودرو) در سررسید مردادماه ۱۴۰۱، نکات مهم درخصوص اعمال قرارداد‌های مذکور مطابق دستورالعمل معاملات قرارداد اختیارمعامله در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، مصوب ۱۳۹۷/۰۲/۲۶ هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار به این شرح است:
۱- دارندگان موقعیت باز خریدی که مایل به تسویه فیزیکی قرارداد‌های خود هستند، باید پس از دریافت پیغام از سامانه برخط مبنی بر امکان ارسال درخواست‌های اعمال، نسبت به ارسال درخواست‌های تسویه فیزیکی خود از طریق سامانه برخط اقدام کنند. همچنین در زمان تسویه فیزیکی، دارندگان موقعیت باز فروش به طور پیش فرض، متعهد به تسویه فیزیکی همه موقعیت‌های باز خود می‌باشند. از آنجایی که اعمال قرارداد‌ها به صورت غیرخودکاراست، مسئولیت عدم اعلام درخواست اعمال، بر عهده مشتریی باشد.
۲- آن دسته از دارندگان موقعیت باز خرید که در سررسید نقدی، امکان تسویه نقدی برای شان وجود نداشته است، در صورت تمایل می‌توانند مجدداً در زمان تسویه فیزیکی و در مهلت زمانی تعیین شده، درخواست تسویه فیزیکی خود را از طریق سامانه برخط ارسال نمایند.
۳- در تسویه فیزیکی، امکان اعمال قرارداد اختیار معامله به میزان کسری از اندازه قرارداد وجود ندارد.
۴- از آنجایی که اعمال به روش تسویه فیزیکی برای همه قرارداد‌ها اعم از «در سود»، «بی تفاوت» و «در زیان» قابل انجام است، لذا دارندگان موقعیت باز خرید باید در سامانه اعمال، موافقت خود را با تسویه فیزیکی این قرارداد‌ها اعلام نمایند.
۵- به منظور سهولت در اجرای فرآیند ارسال درخواست اعمال برای کارگزار و مشتری، در تسویه فیزیکی، گزینه‌ای با عنوان «موافقت با اعمال حداکثری» تعبیه شده است. مشتری با انتخاب این گزینه اعلام می‌کند که در زمان تسویه فیزیکی، موافق اعمال همه موقعیت‌های باز خود می‌باشد.
۶- براساس مواد ۴۲ و ۴۴ دستورالعمل مذکور، به مقدار موجودی دارایی پایه در کد معاملاتی فروشنده اختیار خرید تسویه به صورت فیزیکی انجام شده و مابقی موقعیت‌های تخصیص یافته بر اساس آخرین قیمت مبنای دارایی پایه در سررسید فیزیکی، تسویه نقدی می‌شود.
۷- در صورت نکول دارندگان موقعیت باز فروش، قرارداد اختیار معامله، تسویه نقدی شده و مشمول جریمه خواهد شد. جریمه نکول برابر با یک درصد ارزش قرارداد بر حسب قیمت اعمال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

یادداشت