عصرکشاورزی

1401-05-28 7:35 ب.ظ

سگ‌های ولگرد؛ مانع ریشه کنی هاری

رئیس سازمان دامپزشکی کشور از دستگاه‌های ذیربط به ویژه شهرداری‌ها خواست نسبت به جمع آوری سگ‌های ولگرد با جدیت بیشتری اقدام کنند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سید محمد آقامیری با اشاره به موفقیت کشور در مهار آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان طی ۸ ماه اخیر، از عزم سازمان دامپزشکی برای کنترل بیماری هاری در سراسر کشور خبر داد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور  در برنامه سه شنبه شب “صف اول” شبکه خبر، وضعیت بیماری‌های مشترک انسان و دام در کشور را نسبتا مطلوب خواند و گفت: اگرچه نمی‌توانیم بگوییم که وضعیتمان سبز است، ولی می‌توانیم بگوییم در شرایط قرمز نیستیم و نسبت دام‌های آلوده به تعداد کل دام‌های کشور بسیار ناچیز است.

آقامیری در بخش دیگری از برنامه “صف اول” از طرح گسترده سازمان دامپزشکی برای مهار ۵ بیماری عمده دامی در کشور خبر داد و گفت: همانگونه که با تلاش‌های همکارانم وضعیت کشور از لحاظ بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را به سطح سبز رساندیم، قصد داریم که دستکم ۵ بیماری را در حوزه دام ریشه کن کنیم.

وی هاری را یکی از این بیماری‌ها برشمرد و افزود: مقابله با این بیماری ها، به ویژه هاری، کمک همه دستگاه‌های ذیربط مخصوصاً شهرداری‌ها را می‌طلبد.

رئیس سازمان دامپزشکی با بیان اینکه بخش بزرگی از سگ‌های ولگرد در سطح شهر‌ها پراکنده اند، تصریح کرد: شهرداری‌ها می‌بایست برنامه‌ای برای جمع آوری سگ‌های ولگرد داشته باشند.

آقامیری طاعون نشخوار کنندگان کوچک را یکی دیگر از بیماری‌هایی خواند که قرار است در طرح گسترده سازمان دامپزشکی ریشه کن شود و در این باره گفت: چنین بیماری‌هایی علاوه بر دام‌های اهلی، می‌توانند حیات وحش سرزمینمان را نیز تهدید کنند و در نظر داریم که ان شاء الله با یک واکسیناسیون وسیع در سراسر کشور و در یک حرکت جهادی بتوانیم گام مثبتی در این زمینه برداریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

یادداشت