عصرکشاورزی

1401-05-28 7:23 ب.ظ

کاشت پنبه در سطحی بالغ بر ۱۹ هزار هکتار در فارس

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با تاکید بر اینکه این استان رتبه اول تولید پنبه در کشور دارد، گفت: در سال زراعی جاری این محصول در سطح ۱۹ هزارو ۲۰۰ هکتار کاشته شد.

 مهدی صادقی با بیان اینکه کاشت پنبه در ۱۲ شهرستان استان فارس از اوایل اردیبهشت ماه آغاز و در اواسط تیرماه پایان یافت، تصریح کرد: بیشترین سطح زیر کشت این محصول مربوط به شهرستان‌های داراب و لارستان است.
کاشت پنبه در سطحی بالغ بر ۱۹ هزار هکتار در فارس
وی با اشاره به اینکه ۱۴ رقم پنبه از ارقام گواهی شده داخلی و خارجی در استان فارس کشت شده است، اظهار کرد: ارقام داخلی گلستان، ساجدی، ارمغان، حکمت، شایان، تابان و لطیف و ارقام خارجی ماکسا، کاریسما، فلش، لیدر، لودوس و ba۱۰۱۰ کاشته شد.

به گفته صادقی؛ از ردیف کار، خطی کار و دستگاه‌های کشت مستقیم برای کاشت پنبه استفاده می‌شود.

او اظهار کرد: از سطوح کشت شده، ۱۱ هزار و ۶۰۰ هکتار نشتی، ۱۶۰۰ هکتار سیستم آبیاری تیپ و مابقی به صورت غرقابی استو

صادقی با اشاره به اینکه در سال جاری کشت قراردادی پنبه در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد، ابراز کرد: در استان فارس کشت قراردادی در سطح ۶۴۰۰ هکتار اجرا شد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با بیان اینکه استان فارس از نظر کیفیت الیاف مقام نخست کشوری دارد و سال گذشته با تولید ۵۹۲۰۰ تن وش پنبه رتبه اول در کشور را کسب کرد، ابراز کرد: میانگین عملکرد وش پنبه کشور در سال گذشته ۲۵۰۰ کیلوگرم در هکتار بود و استان فارس جزو سه استانی است که بیش از ۳ هزار کیلوگرم عملکرد در هکتار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

یادداشت