تامین امنیت غذایی مبتنی بر خودکفایی در کالای اساسی
تامین امنیت غذایی مبتنی بر خودکفایی در کالای اساسی

کارشناس اقتصاد کشاورزی با تاکید بر هم طراز بودن امنیت غذایی و امنیت ملی گفت تامین امنیت غذایی مبتنی بر خودکفایی در محصولات اساسی است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما در برنامه میز اقتصاد از شبکه خبر، سید محمد جواد مویدیان، کارشناس اقتصاد کشاورزی درباره امنیت غذایی با توجه به تحولات جهانی و نمودار قیمت‌ها گفت: امنیت غذایی در همه کشور‌های دنیا با هر سبک مدیریت اقتصادی، سیاسی، ایدئولوژیک، فرهنگی و مذهبی موضوع بسیار مهمی است که بعضا در رده امنیت ملی تعریف می‌شود. در گفتگو‌هایی دولتمردان کشور‌های اروپایی مانند انگلستان، فرانسه، آلمان و حتی آمریکا، امنیت غذایی هم رده امنیت ملی به شمار می‌آید. در ایران به علت وضع تحریم‌های اقتصادی و جنگ نابرابر اقتصادی، موضوع تامین امنیت غذایی مردم از طریق تولید در کشور و مقوله خودکفایی یا از طریق واردات از راه‌های پایدار و با پشتوانه قطعا موضوع مهمی است.
مویدیان در ادامه درباره مصوبه هیات دولت بر اساس اسناد بالادستی افزود: سیاست دولت‌ها در دهه‌های مختلف در کشور بعضا متفاوت بوده است به عبارتی دولت‌ها هر اندازه که به مقوله امنیت غذایی و تامین معیشت مردم از طریق تولید داخل و خودکفایی در کالا‌های اساسی اهمیت می‌دادند، موضوع امنیت غذایی قوت می‌گرفت و هر اندازه که این مقوله را به حاشیه می‌بردند، این موضوع کمرنگ می‌شد. البته همواره سیاست‌های کلی و سخنان امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری بر امنیت غذایی با اتکا به تولید داخلی و خودکفایی تایید و تاکید می‌کردند، امنیت غذایی قوت می‌گرفت و پیشرفت داشت.

همچنین این کارشناس اقتصاد کشاورزی در پاسخ به این پرسش که دولت کنونی و دولت‌های پیشین در اجرای مصوبات مبتنی بر اسناد بالادستی درباره امنیت غذایی چه پیشرفتی داشتند؟، گفت: امنیت غذایی مبتنی بر عرضه و تقاضا است یعنی ممکن است که عرضه در برخی از دولت‌ها مناسب بوده است، اما به علت اینکه تقاضای بیش از حد بی دلیلی وجود داشته است، مثلا در موضوع روغن شاید شاخص خوبی در خودکفایی نداشته باشیم با اینکه تامین روغن از مسیر واردات بوده است. حالا در موضوع راهبردی مانند گندم، در دهه ۸۰ یکبار به خودکفایی رسیدیم بعد از موضوع خودکفایی به محاق رفت. در اواسط دهه ۹۰ مجددا دوبار به خودکفایی می‌رسیم، اما از سال ۱۳۹۶ و به بعد که سیاست‌ها تا اندازه‌ای متفاوت شد، موضوع خودکفایی به حاشیه رفت. البته کشور از سال ۱۳۹۸ به بعد با موضوع کم بارشی مواجه شد و موضوع امنیت غذایی تشدید شد. هر چند که دولت کنونی با شعار حمایت از تولید و اهمیت دادن به خودکفایی برنامه‌های مهمی دارد، اما کشور ما بر اثر تحولات منطقه‌ای و درگیری‌های روسیه و اوکراین و بحرانی شدن فضای بین الملل در اوضاع خاصی به سر می‌برد.

بیشتر بخوانید