عصرکشاورزی

1401-05-28 7:19 ب.ظ

سرریز فناوری‌های موجود در وزارت دفاع در اختیار بخش خصوصی و صنعتی

وزیر دفاع گفت: با توجه به پیشرفت‌هایی که وزارت دفاع در سال‌های اخیر داشته است کمک به سایر صنایع را در دستور کار خود قرار داده ایم.

سرریز فناوری‌های موجود در وزارت دفاع در اختیار بخش خصوصی و صنعتیبه گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از وزارت دفاع، امیر سرتیپ محمد رضا آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در آیین رونمایی از محصول مشترک وزارت دفاع و ایران خودرو که با حضور وزیر صمت رونمایی شد، گفت: در راستای وظایف ذاتی وزارت دفاع ما مسئولیت پشتیبانی از نیرو‌های مسلح در ابعاد تجهیزاتی تسلیحاتی را برعهده داریم، اما وظایف دیگری هم برای ما تعریف شده که در جهت کمک به صنعت کشور است.

وی ادامه داد: با توجه به پیشرفت‌هایی که وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در سال‌های اخیر داشته است کمک به سایر صنایع را در دستور کار خود قرار داده و تلاش داریم سرریز فناوری‌ها و توانمندی‌های موجود در وزارت دفاع را در اختیار بخش خصوصی و صنعتی قرار دهیم و خوشبختانه در این عرصه نیز کار‌های بسیار بزرگ انجام شده است.

امیر آشتیانی در خصوص همکاری مشترک با صنعت خودروسازی کشور گفت: اگر ارتباطات و تعاملات و هم افزایی میان بخش‌ها و دستگاه‌های موجود در کشور را افزایش دهیم می‌توانیم به پیشرفت کشور سرعت بیشتری ببخشیم. وزارت دفاع این آمادگی را دارد که با سایر دستگاه‌ها همکاری داشته و توانمندی‌ها و دانشی را که به آن دست یافته را در اختیار این بخش‌ها قرار دهد؛ اما سایر بخش‌ها نیز باید خواستار این همکاری باشد؛ آن‌ها باید بیایند اعلام نیاز کنند ایده بدهند و با همکاری و همراهی، آن ایده و نیاز پیگیری شده، پرورش یافته و تبدیل به محصول و توسعه فناوری شود؛ ما هیچ محدودیتی در وزارت دفاع نداریم و هر بخشی از کشور که به وزارت دفاع مراجعه کند قطعاً می‌توانیم به آن‌ها کمک کنیم و کار‌های بزرگی را با همراهی و همکاری آن‌ها انجام دهیم.

وزیر دفاع گفت: در نمایشگاه توانمندی‌های دانش بنیان وزارت دفاع، حدود ۱۱۰۰ محصول را که در حوزه‌های غیر نظامی توسط وزارت دفاع تولید شده است را شاهد هستید، اما کار انجام شده در وزارت دفاع و نیرو‌های مسلح بسیار گسترده‌تر از این هاست.

امیر آشتیانی تصریح کرد: خدمات وزارت دفاع در سال ۱۴۰۱ در تولید محصول و خدمات غیر نظامی در بخش غیر دولتی، رشد دو و نیم برابری داشته است یعنی وزارت دفاع همراهی و همکاری با بخش صنعتی و خصوصی را در دستور کار خود قرار داده است و با توجه به تاکیدات رئیس جمهور و فرماندهی معظم کل قوا این امر با سرعت و شدت بیشتری در حال انجام است.

وزیر دفاع با اشاره به بازدید وزرا و مسئولین مختلف از نمایشگاه توانمندی‌های دانش بنیان وزارت دفاع گفت: قطعاً بازدید مسئولین و وزرا از این توانمندی‌ها می‌تواند تاثیر راهبردی بر تامین نیاز‌های بخش‌های مختلف کشور از درون کشور و توسط شرکت‌های دانش بنیان داشته باشد، وزارت دفاع در حوزه‌های مختلف هوایی، دریایی، زمینی، ریلی و بحث‌های تخصصی الکترونیک و مهندسی نفت، پتروشیمی و بسیاری از حوزه‌های دیگر دارای علم و تجارب و فناوری‌های بسیار پیشرفته است و با توجه به رشد که در این سال‌ها داشته، قطعاً اگر این توانمندی‌ها به سایر بخش‌هایی که نیاز به این فناوری‌ها دارند انتقال پیدا کند می‌تواند بسیار موثر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

یادداشت