عصرکشاورزی

1401-05-28 7:50 ب.ظ

نقدشوندگی سریع و قیمت توافقی مزیت عرضه برق در بورس انرژی

سخنگوی صنعت برق، نقدشوندگی سریع، ارتباط مستقیم فروشنده و مصرف کننده، قیمت توافقی و کاهش قیمت را از مزیت‌های عرضه برق در بورس انرژی برشمرد.

نقدشوندگی سریع و قیمت توافقی مزیت عرضه برق در بورس انرژیبه گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ مصطفی رجبی مشهدی در گفتگویی، عرضه و تقاضا را اساس عرضه برق در بورس انرژی دانست و افزود: اکنون معاملات برق در بورس انرژی با انعقاد قرارداد‌های دوجانبه بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان صورت می‌گیرد که این موضوع ۱۰ تا ۱۲ درصد از کل معاملات برق در بورس را شامل می‌شود.
سخنگوی صنعت برق گفت: قرارداد‌های دوجانبه برای مشترکان و مصرف کنندگانی است که حدود ۵ مگاوات برق مصرف می‌کنند,، اما وزارت نیرو تلاش دارد برای مشترکان با مصرف بالای یک مگاوات انعقاد این قرارداد‌ها را توسعه دهد و مشترکانی که برق مصرفی آن‌ها بیش از یک مگاوات است بتوانند از طریق بورس انرژی یا از طریق قرارداد‌های دوجانبه مستقیما با نیروگاه‌ها قرارداد ببندند و برق خود را تامین کنند.
وی افزوده شدن مشترکان و مصرف کنندگان بالای یک مگاوات به معاملات بورس انرژی را عامل افزایش معاملات در بورس خواند و تصریح کرد: این به نفع تولیدکنندگان برق است، زیرا سرعت نقدشوندگی پول و یا میزان فروش برق آن‌ها بیشتر خواهد شد.
رجبی مشهدی افزود: مزیت دیگر عرضه برق در بورس انرژی برای مصرف کننده، برنامه ریزی و اختیار داشتن برای خرید برق مصرفی است، همچنین فروشنده و مصرف کننده با یکدیگر به صورت مستقیم ارتباط دارند و حتی مصرف کنندگان می‌توانند با قیمت توافقی برق مورد نیاز خود را خریداری کند.
وی ادامه داد: قیمت گذاری برق در بورس انرژی برای چند روز، چند هفته و حتی ماهیانه اعلام می‌شود و بر اساس قیمت‌های اعلامی معاملات صورت می‌گیرد و از طرف دیگر نیز وزارت نیرو امکان تامین برق را برای مصرف کنندگان از طریق شبکه‌های برق فراهم می‌کند و آمادگی دارد سهم معاملات در قرارداد‌های دو جانبه افزایش دهد.
سخنگوی صنعت برق افزود: دولت و وزارت نیرو فقط حامی و پشتیبان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان برق در بورس انرژی هستند و در زمان کمبود برق به مصرف کننده کمک می‌کنند تا از طرق مختلف مثل نیروگاه ها، برق مورد نیاز خود را تامین کند و اختلالی در تامین برق صورت نگیرد.
رجبی مشهدی همچنین گفت: تولیدکنندگان و واحد‌های تولید برق هم در بورس انرژی تعیین کننده قیمت محصولات تولیدی خود هستند و در صورتی که قیمت‌ها برای مصرف کنندگان قرار بگیرد با تاچ (لمس) قیمت‌ها در واقع قیمت پیشنهادی را پذیرش و عملیات خرید و فروش و معامله صورت می‌گیرد.
سخنگوی صنعت برق تصریح کرد: قیمت برق در بورس انرژی به صورت رقابتی تعیین می‌شود، مصرف کنندگان می‌توانند قبل از خرید، قیمت را بررسی و بر اساس انتخاب خود معامله کنند این قیمت‌ها در بورس انرژی کمتر از قیمت‌های بازار است، لذا معامله برق در بورس انرژی به نفع مصرف کنندگان خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

یادداشت