عصرکشاورزی

1401-05-28 7:19 ب.ظ

چالش بازار جهانی گندم با بحران اوکراین + فیلم

با بحران در اوکراین و چالش بازار جهانی گندم، روند اجرای طرح‌های خودکفایی می‌تواند کشورمان را در حاشیه امن قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، ادامه قیمت فزاینده گندم در ماه‌های پیش، و سیر صعودی قیمت‌ها که تقریبا در همه جای دنیا ملموس است.
شبکه تلویزیونی سی ان بی سی آمریکا نیز اعلام کرد: در آمریکا، مسئولان صنایع وابسته به تهیه نان هشدار می‌دهند که بزودی تامین نان مصرفی مردم با دشواری همراه شود.
یک فروشنده مواد غذایی در اندونزی که قیمت‌ها در کشورش صعودی شده است، گفت: سازگاری با این افزایش قیمت‌ها دشوار است.
زیاد نصرالدین، کارشناس اقتصادی درباره ادامه یافتن کمبود نان در لبنان گفت: بحران آرد در لبنان به بحران بزرگی تبدیل شده است. لبنان سالانه به ۶۵۰ هزار تن گندم وارداتی نیاز دارد. در گذشته بیشتر گندم لبنان از اوکراین و روسیه تامین می‌شد که حالا با جنگ بین دو کشور، ما در لبنان با مشکل مواجه شدیم.
چند روزی است که آلمانی‌ها نیز با قفسه‌های خالی از آرد و روغن مواجه شدند.
در ادامه کلائوس، نانوای آلمانی گفت: ما می‌دانیم که تا میانه سال میلادی باید ۳۰ درصد مبلغ بیشتری بابت خرید آرد نانوایی پرداخت کنیم.

کشور‌ها برای مقابله با این بحران، مسیر‌های متفاوتی در پیش گرفتند. کشور‌های واردکننده گندم به دنبال بازار‌های جدید برای خرید هستند.
وائل حامد، سفیر مصر در هندوستان درخصوص رفع بحران گندم کشورش گفت: ما فقط ۹ میلیون تن از گندم مورد نیاز خودمان را تولید می‌کنیم و امیدواریم با توسعه تجارت با هندوستان، بخشی از نیازمان را تامین کنیم.
در این میان، برخی کشور‌ها با کاهش تعرفه واردات، محدودیت صادرات مواد غذایی را در دستور کار خود دارند و برخی هم سیاست افزایش توان تولید داخل در پیش گرفتند.
شبکه تلویزیونی العربی قطر اعلام کرد: ایرلند در ماه مارس طرحی به ارزش ۱۱ میلیون دلار آمریکا آغاز کرد تا کشاورزان را به کشت بیشتر محصولاتی مانند گندم، جودوسر و جو تشویق کند.
در همین حال، برخی کشور‌های تولیدکننده هم افزایش قیمت مواد غذایی را فرصتی برای حضور در بازار‌های جهانی قلمداد می‌کنند؛ مانند صدور گندم از برزیل و آرژانتین که تقریبا ۲ برابر شده است. در این میان، کشور ما هم برای دوری از تبعات جهانی کمبود گندم از یکسو به دنبال افزایش تولید است و از سوی دیگر با اعمال سیاست‌های اصلاح یارانه به دنبال حفظ ذخایر راهبردی گندم و ممانعت از خروج فرآورده‌های آن از کشور است. وقوع بحران اوکراین نه برای اولین بار از نوع خودش است و نه آخرین آن است، اما آنچیزی که برای ما مهم، اینست که روند اجرای طرح‌های خودکفایی گندم و سایر محصولات کشاورزی می‌تواند کشورمان را در هنگام بروز این گونه بحران‌ها در حاشیه امن قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

یادداشت