امروز: 14 مهر 1401 ساعت: 16:30

لزوم توجه به لبه‌های دانش، در مسیر توسعه تجارت

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: از رایزن‌های اقتصادی و مسئولان مراکز تجاری خارج از کشور خواسته ایم برای توسعه تجارت، همه تمرکزشان بر فناوری‌های نو و لبه‌های دانش باشد.

لزوم توجه به لبه‌های دانش، در مسیر توسعه تجارتبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رئیس سازمان توسعه تجارت در حاشیه نشست کارگروه نوآوری وتوسعه تجارت الکترونیکی با اشاره به طراحی نقشه راه برای توسعه صادرات کشور گفت: نخستین گام در این زمینه هدفگذاری صادرات ۷۵ میلیارد دلاری غیر نفتی با اولویت بندی کشور‌های هدف و تعیین سهم هر کدام از آن‌ها تا سال ۱۴۰۱ است.

علیرضا پیمان پاک گام دیگر در این زمینه را مشخص کردن سهم گروه‌های کالایی اعلام کرد و افزود: الزام توسعه بازار بین المللی کشورمان استفاده از ظرفیت تجارت الکترونیک است.

رئیس سازمان توسعه تجارت، بسترسازی برای استفاده از پلتفرم ها، بلاکچین، بازاریابی و پرداخت‌های الکترونیک را از دیگر ملزومات در این زمینه برشمرد و گفت: هم اکنون بخش عمده‌ای از تجارت جهانی بر بستر آی تی و فضای نرم افزاری بنا شده است و این در حالی است که تجار کشورمان و دولت تاکنون با نگاهی سنتی به مقوله تجارت نگاه کرده اند و به بهانه تحریم‌ها نه بخش خصوصی و نه بخش دولتی به سراغ موضوع تجارت الکترونیک نرفته اند.

پیمان پاک تاکید کرد: فرآیند فعالیت استارت آپ‌ها نشان داد که موضوع تحریم‌ها بهانه خوبی برای نپرداختن به موضوع نیست.

رئیس سازمان توسعه تجارت پیوند زدن استارت آپ ها، پلتفرم‌ها و سیستم‌های نرم افزاری با سیستم‌ها و پلتفرم‌های بین المللی را از اقدامات اساسی دولت کنونی برای توسعه تجارت برشمرد و گفت: ضروری است که تجار و صادرکننده‌های ما نیز در این زمینه بروز شوند و در کار تجاری خود از این امکان بهره ببرند.

پیمان پاک توجه به دانش بنیان‌ها را فقط محدود به تمرکز در صادرات برخی محصولات این شرکت‌ها ندانست و افزود: به نوآوری، فن آوری و متحول شدن تجارت به منظور کسب موفقیت در این زمینه توجه جدی داریم؛ به همین علت از رایزن‌ها و مراکز تجاری خارج از کشور خواستیم بر مقوله فناوری‌های نو و لبه‌های دانش در حوزه تجارت تمرکز کنند.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت