امروز: 14 مهر 1401 ساعت: 18:07

رییس اتاق اصناف کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری

به خطر افتادن امنیت غذایی با ا از دست دادن محصول ذرت

مرتضی درخشان در گفت و گو با عصر کشاورزی با انتقاد از قیمت خرید تضمینی ذرت در سال جاری، اظهار داشت: قیمت خرید ذرت در سال گذشته به ازای هرکیلوگرم ۱۴۵۰ تومان بود و امسال شده ۲۰۰۰ تومان که با توجه به تورم موجود، باعث اعتراض کشاورزان شده.

ایشان با اشاره به مشکل تامین نهاده های کشاورزی توسط کشاورزان گفت: کشاورز از یک طرف باید به فکر تامین نهاده با قیمتهای گزاف باشد و از سوی دیگر باید با چالش قیمت گذاری در خرید روبرو شود.

وی افزود: بیشترین مصرف خوراک دام، ذرت علوفه ای ست و اگر کشت این محصول مهم با چالشِ قیمت تولید مواجه شود، قطعا دولت در سالهای آینده باید به فکر واردات گوشت باشد. درمقابلِ افزایش ۲۰۰ درصدی ماشین آلات کشاورزی و حمل و نقل، این سیاست قیمت گذاری در خصوص خرید ذرت اصلا توجیه ندارد.

رییس اتاق اصناف کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری گفت: ما محصولاتی چون یونجه و شبدر را از دست دادیم و در حال حاضر ذرت تنها خوراک عمده دام در کشور هست. ذرت به عنوان محصول استراتژیک نقش مهمی در امنیت غذایی کشور ایفا میکند. با این وضعیت یا باید گوشت قرمز وارد کنیم و یا ذرت، که در هر دو حالت صرفه اقتصادی ندارد در حالیکه پتانسیل تولید در داخل کشور وجود دارد اگر حمایت شود.

گزارشگر: احسان حاصل فروش

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت