امروز: 10 آذر 1401 ساعت: 14:50

برداشت خرما در خوزستان آغاز شد

اهواز - عصرکشاورزی برداشت خرما از سطح ۳۶ هزار و ۷۰۰ هکتار از نخیلات بارور خوزستان در روزهای اخیر شروع شد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان روز یکشنبه با اعلام این خبر به خبرنگار عصرکشاورزی گفت: برداشت خرما در مناطق جنوبی ، غربی ، مرکزی و جنوب شرق استان توسط بهره برداران محلی شروع شده و عملیات برداشت این محصول باارزش باغی تا نیمه نخست آبان ادامه خواهد یافت.

محمد حسنی نسب پیش‌بینی کرد که امسال ۲۴۲ هزار تن خرما از نخیلات خوزستان برداشت شود که در مقایسه با سال زراعی گذشته که ۲۳۵ هزار بود حدود سه درصد افزایش خواهد یافت.

وی گونه‌های استعمران ، برحی ، بریم ، دیری ، زاهدی ، خضراوی ، گنطار و عویدی را از مهمترین اقلام تولیدی خرما در خوزستان بیان کرد و افزود:بازدیدهای میدانی نشان می‌دهد امسال با وجود خشکسالی و شوری آب،  کیفیت و کمیت خرمای تولیدی در سایه تلاش نخل کاران استان ، نسبت به سال های گذشته بهتر است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی خوزستان ، خرما را از مهمترین محصولات باغی استان برشمرد و پیش بینی کرد امسال حدود ۸۰ هزار تن خرمای استعمران که مهمترین خرمای تجاری خوزستان است پس از بسته بندی به خارج صادر شود.

ناکافی بودن صنایع فرآوری پیشرفته مهمترین چالش خرما برای خلق ارزش افزوده این محصول در خوزستان است.

به گزارش عصرکشاورزی ۲ سوی رودخانه بهمنشیر آبادان ، کرانه شرقی اروندرود ، دشت آزادگان ، بهبهان ، اهواز ، شادگان و خرمشهر از مهمترین کانون های تولید خرما در خوزستان هستند.

استان خوزستان با تولید سالانه ۱۷.۵میلیون تن محصولات کشاورزی و باغی ، به تنهایی حدود ۱۴ درصد کل محصولات کشاورزی و باغی کشور را تولید می‌کند.

بخوانید  تصمیم‌ تازه برای نرخ سپرده قانونی بین بانکی

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت