امروز: 10 آذر 1401 ساعت: 13:29

ورود سامانه بارشی و بارش باران در ۵ استان

سازمان هواشناسی نسبت به نفوذ سامانه باشی در ۵ استان و وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در ۶ استان و افزایش سرعت باد و افزایش ارتفاع موج تا ۲.۵ متر هشدار داد.

به گزارش ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ  از نفوذ سامانه بارشی و بارش باران و وزش باد شدید موقتی از بعد ازظهر پنجشنبه تا شنبه( ۱۴ تا ۱۶مهرماه) خبر داد.

این وضعیت جوی روز پنجشنبه در نوار شرقی اردبیل، گیلان و مازندران، جمعه درشمال آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران و گلستان و شنبه در شمال آذربایجان شرقی، نوار شرقی اردبیل، گیلان و مازندران پیش‌بینی می‌شود.

در اثر این مخاطره جوی اختلال در تردد جاده‌ای، احتمال آبگرفتگی محدود و محلی، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، کاهش نسبی دما و احتمال تاخیر در پروازها مورد انتظار است.

سازمان هواشناسی برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از این مخاطره جوی پرهیز از اتراق در اطراف رودخانه‌ها، احتیاط در تردد جاده‌ای، به‌ویژه در عبور از گذرگاه‌های کوهستانی و حاشیه مسیل‌ها و احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی را توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی در ادامه این هشدار از افزایش گرادیان فشاری و وزش باد شدید و در نواحی مستعد خیزش گرد و خاک از بعد ازظهر چهارشنبه تا شنبه( ۱۳ تا ۱۶ مهرماه) خبر داد.

این شرایط جوی روز چهارشنبه در جنوب شرق خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، کرمان، شرق و شمال هرمزگان و یزد، پنجشنبه در جنوب شرق خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، یزد، کرمان و شمال و شرق هرمزگان، جمعه در جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، شرق و شمال هرمزگان و کرمان و شنبه در نوار شرقی خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان و شرق کرمان پیش‌بینی می‌شود.

بخوانید  نقش مهم سازه‌های آبخیزداری تهران در کاهش قدرت تخریب سیلاب اخیر

در اثر این مخاطره احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل، کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید، احتمال آسیب به صنعت کشاورزی، احتمال آسیب به سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات، احتمال سقوط تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان فرسوده دور از انتظار نیست.

به توصیه سازمان هواشناسی برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از این مخاطره پرهیز از سفرهای غیر ضروری، خودداری از انجام حرکات ورزشی در فضای باز، عدم پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط در عبور از کنار ساختمان‌های نیمه کاره و محدودیت در فعالیت‌های کوه‌نوردی باید در دستور کار قرار گیرد.

این سازمان در ادامه با صدور هشدار زرد رنگ از افزایش سرعت باد و افزایش ارتفاع موج در نواحی ساحلی، میانگین بین ۱تا ۱/۵متر و در نواحی فراساحلی میانگین بین ۲ تا ۲.۵ متر از بعد از ظهر پنجشنبه تا شنبه (۱۴ تا۱۶ مهرماه) خبر داد.

این شرایط جوی روز پنجشنبه در دریای خزر، نواحی ساحلی و دور از ساحل در گیلان و مازندران، جمعه در دریای خزر، نواحی ساحلی و دور از ساحل در گیلان، مازندران و گلستان و شنبه در دریای خزر، نواحی ساحلی و دور از ساحل در مازندران و گلستان پیش‌بینی می‌شود.

در اثر این مخاطره احتمال آسیب به تورهای صیادی و قفس‌ها، اختلال در تردد با قایق‌های تفریحی و شناورهای سبک دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی محدودیت در سفرهای دریایی با شناورهای سبک و تمهیدات پیشگیرانه جهت دوری از خسارت در فعالیت‌های دریایی را توصیه می‌کند.

به گزارش ایسنا، هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

بخوانید  جریمه ۳ میلیاردی برای خشک کردن چند درخت این‌بار در نیاوران

انتهای پیام

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت