امروز: 10 آذر 1401 ساعت: 14:24

نیش کمتر، عسل بیش‌تر!

زنبورملکه همانند زنبورهای کارگر و برعکس زنبورهای نر، یک زنبور ماده می باشد که وظیفه رهبری یک کلنی را بر عهده دارد. در هر کلنی زنبورعسل فقط یک ملکه وجود دارد. لاروی که برای تبدیل شدن به ملکه انتخاب می‌شود در تمام دروه لاروی و شفیرگی با ژل رویال که توسط زنبورهای کارگر ترشح می‌شود تغذیه شده تا در اندام های جنسی آن رشد مضاعفی نسبت به زنبور کارگر شکل گیرد و تبدیل به ملکه شود این فرآیند ممکن است به طور طبیعی در یک کندو (برای تعویض ملکه یا بچه دهی) یا به طور مصنوعی توسط زنبوردار برای تکثیر یا اصلاح نژادی انجام پذیرد.

از دیر باز مشکل اساسی پرورش زنبورعسل، گزندگی یا به اصطلاح نیش خوردن بیش از حد انتظار از کلنی های زنبورعسل و برداشت محصول ناچیز بود که رفته رفته با پیشرفت علم ژنتیک و با کمک ابزارها، بشر توانست این مشکل را چاره کند و به نژادهای پرورشی از زنبوران عسل که علاوه بر رفتار غیر تهاجمی و آرامش بسیار بالا، به حداکثر تولید عسل و دیگر محصولات زنبور عسل دست یابد.

برای نمونه در کشورهایی نظیر آلمان و کشورهای همجوارش (نژاد پرورشی کارنیکا)، ایتالیا (نژاد ایتالیایی )، رومانی و کشورهای همسایه (نژاد قفقاری ) و دیگر کشورهای جهان اول که به صورت هدفمند، پروژه اصلاح‌نژاد زنبورعسل کشورخودشان را دنبال می‌کنند این مهم حاصل شد.

کشور ما از دستاوردهای شگفت انگیز این موسسه‌های اصلاح‌نژادی بی‌بهره نمانده و ایستگاه‌های پرورش ملکه زنبورعسل بسیاری در ایران از ملکه‌های اصلاح شده این کشورها که قابلیت انتقال صفات خوب خود به نسل‌های بعدی را دارند تکثیر می‌کنند و در اختیار زنبورداران  می‌گذارند.

یکی از معتبرترین تولیدکنندگان ملکه زنبورعسل، ایستگاه گیلان بی، واقع در استان گیلان که تخصص آن پرورش نژاد کارنیکا می باشد و زنبورداران عزیز برای خرید ملکه کارنیکا می توانند به وب سایت رسمی گیلان بی، به آدرس وب سایت (gilanbee.com) مراجعه کنند.

 

بخوانید  زهر زنبور عسل در برابر سلول های تهاجمی سرطان سینه!

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

محتوا در دسترس نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت