امروز: 13 آذر 1401 ساعت: 06:28

انرژی‌ تجدیدپذیر ناجی زمین می‌شود؟

ایسنا/خراسان رضوی آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد که انتشار جهانی دی اکسیدکربن در سال جاری به دلیل انرژی‌های تجدیدپذیر کمتر از یک درصد رشد کرده است.

به نقل از رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) گفت: انتظار می‌رود انتشار دی‌اکسید کربن جهانی ناشی از سوزاندن سوخت‌های فسیلی در سال جاری کمتر از یک درصد افزایش یابد زیرا گسترش انرژی‌های تجدیدپذیر و وسایل نقلیه الکتریکی (EVs) بر تقاضای زغال‌ سنگ غلبه کرده است.

این آژانس در گزارشی اعلام کرد که انتشار گاز دی‌اکسیدکربن در مسیر افزایش نزدیک به ۳۰۰ میلیون تنی به ۳۳.۸ میلیارد تن در سال جاری رسید که افزایشی بسیار کمتر از جهش آنها به میزان دو میلیارد تن در سال ۲۰۲۱ است.

این افزایش در سال جاری ناشی از تولید برق و بخش هوانوردی بوده زیرا سفرهای هوایی از پایین‌ترین سطح همه‌گیری بهبود یافته است.

در حالی که با افزایش تقاضای زغال سنگ کشورها به دلیل افزایش قیمت گاز(به دلیل جنگ در اوکراین) می‌توانست افزایش بیشتری داشته باشد اما استقرار انرژی‌های تجدیدپذیر و خودروهای برقی این افزایش را مهار کرده است.

فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی گفت: بحران جهانی انرژی ناشی از حمله روسیه به اوکراین، تلاش بسیاری از کشورها را برای استفاده از منابع انرژی دیگر برای جایگزینی گاز طبیعی برانگیخته است.

وی افزود: خبر دلگرم‌کننده این است که خورشید و باد بخش زیادی از شکاف را پر می‌کنند و افزایش استفاده از زغال سنگ، نسبتاً کوچک و موقتی به نظر می‌رسد.

انتهای پیام

بخوانید  محیط زیست هر محله باید از طریق مردم مراقبت شود

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت