امروز: 13 آذر 1401 ساعت: 05:50

احیا و بازسازی ۲ هزار رشته قنات در طرح آبخیز تا جالیز

احیا و بازسازی ۲ هزار رشته قنات در طرح آبخیز تا جالیز

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، فریبرز عباسی درباره طرح همکاری مشترک با سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور به منظور گسترش آبخیزداری و احیای قنوات کشور (طرح آبخیز تا جالیز) گفت: طبق آمارها ۴۱ هزار رشته قنات در کشور داریم که تاکنون ۳۰ تا ۳۱ هزار رشته از این قنوات بازسازی، مرمت و احیا شده‌اند.

وی اظهار داشت: البته این بدان معنا نیست که این قنوات بازسازی شده دیگر نیازی به بازسازی ندارند بلکه این قنوات هرچند سال یک‌بار باید به طور مجدد بازسازی و احیا شوند تا در مقابل سیل و زلزله مقاوم باشند.

سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: یکی از مباحث مهم ما در منابع آب و خاک، مدیریت جامع منابع آب و مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز است که در این راستا از دو سال گذشته به صورت پایلوت تحت عنوان آبخیز تا جالیز با همکاری سازمان منابع طبیعی در برخی استان‌ها همچون خراسان جنوبی کار را شروع کرده‌ایم.

عباسی تصریح کرد: طرح آبخیز تا جالیز به منظور پایداری آب قنوات، افزایش دبی آب و آبدهی بیشتر قنوات در کشور و کاهش خسارات ناشی از سیل و مخاطرات طبیعی است که با همکاری مشترک این معاونت و سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی کشور در حال اجراست.

وی افزود: در این طرح سازمان منابع طبیعی فعالیت‌های آبخیزداری را در بالادست و معاونت آب و خاک فعالیت احیا، نوسازی و بازسازی قنوات را در پایین‌دست انجام می‌دهد که این کار باعث هدفمندی در هزینه‌کرد و پایداری آب قنوات و کاهش مخاطرات می‌شود که به صورت پایلوت در گذشته انجام شده است.

بخوانید  اختصاص ۱۵ هزار میلیارد تومان به کشاورزی قراردادی

وی گفت: به دلیل اثرات خوب آن امسال بیشتر کارهایی که قرار است در حوزه قنوات انجام بدهیم با این رویکرد و در قالب این طرح انجام خواهد شد.

سرپرست معاونت آب و خاک درباره اعتبار این بخش نیز گفت: امسال اعتبار خوبی از سوی مجلس شورای اسلامی برای اجرای طرح آبخیز تا جالیز در نظر گرفته شده، اما هنوز تخصیصی داده نشده است که در صورت تخصیص اعتبار، کار سرعت خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری مهر

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت