امروز: 10 آذر 1401 ساعت: 14:57

نگاهی به تدارکات گسترده برای برگزاری دومین جشنواره شکرستان

امید به جشنواره‌ای متفاوت با حضور نسل جوان

جشنواره برداشت نیشکر به‌عنوان یکی از ۶۲ رویداد شاخص ملی در تقویم ملی رویدادهای گردشگری ثبت شده‌است. در همین راستا دبیرخانه دومین جشنواره برداشت ملی نیشکر (شکرستان ۱۴۰۱) از ماه‌ها پیش برنامه‌های گسترده و پیش‌بینی‌های دقیقی برای تک تک بخش‌های جشنواره در نظر گرفته‌است.

رسول عوده‌زاده

عصرکشاورزی: این روزها با فرارسیدن سالروز تأسیس شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در أواخر آبان‌ماه، تنور دومین جشنواره ملی برداشت نیشکر (شکرستان ۱۴۰۱) هر روز داغ و داغ‌تر می‌شود و با توجه به نام‌های حاضر در بخش رقابتی و جنبی جشنواره می‌توانیم منتظر اتفاق‌های جدیدی باشیم.

جشنواره برداشت نیشکر به‌عنوان یکی از ۶۲ رویداد شاخص ملی در تقویم ملی رویدادهای گردشگری ثبت شده‌است. در همین راستا دبیرخانه دومین جشنواره برداشت ملی نیشکر (شکرستان ۱۴۰۱) از ماه‌ها پیش برنامه‌های گسترده و پیش‌بینی‌های دقیقی برای تک تک بخش‌های جشنواره در نظر گرفته‌است.

دومین جشنواره ملی شکرستان با هدف توانمندسازی جوامع پیرامون و عمل به مسئولیت‌های اجتماعی و همچنین فراهم آوردن یک فرصت فرهنگی برای ایجاد شور و نشاط و ایجاد جریان مستمر و بالنده تولید آثار فرهنگی در سه بخش نمایشگاهی (شامل عرضه دستاوردهای واحدهای نیشکری و غیرنیشکری، صنایع دستی بومی و هنرهای تجسمی)، رقابتی (شامل جشنواره مطبوعاتی شهد رسانه و جشنواره عکس قاب سبز) و جنبی (شامل تورهای گردشگری، مسابقات ورزشی و تفریحی، گشت تفریحی و کارگاه‌های آموزشی) کار خود را آغاز می‌کند.

باتوجه به نگاه ویژه دست‌اندرکاران این فستیوال بر مقوله مسئولیت‌های اجتماعی و محوریت گردشگری و توریسم، فضا و بعد فزون تری به صنای دستی و مشارکت حداکثری هنرمندان این حوزه به همراه تورهای گردشگری داده شده‌است، به طوری که بخش رقابتی این جشنواره در سطح گسترده‌تری برگزار می‌شود.

نگاهی به نخستین جشنواره شکرستان

قابل ذکر است که دومین جشنواره شکرستان بر پایه تجارب موفق گذشته روابط عمومی در دوره اخیر و تکیه بر نخستین جشنواره ملی برداشت نیشکر (شکرستان ۱۴۰۰) بنا شده‌است. نخستین دوره این جشنواره چهارشنبه ۲۶ آبان‌ماه سال گذشته به مدت سه روز در محل کشت و صنعت نیشکر حکیم فارابی در ۳۵ کیلومتری جاده اهواز – آبادان برگزار شد.

برپایی نمایشگاهی با ۱۴ غرفه عرضه محصولات صنایع‌دستی و سوغات محلی مربوط به هفت شهرستان پیرامون واحدهای کشت و صنعت نیشکر و همچنین معرفی جاذبه‌های گردشگری در قالب پوستر و چندرسانه‌ای و اجرای گشت‌های گردشگری از جمله گشت ناشنوایان، گشت دوچرخه‌سواران، گشت نقاشان به مقصد جشنواره با همکاری دفاتر خدمات مسافرتی و راهنمایان گردشگری، از جمله برنامه‌های جذاب و مهم نسخه اول این جشنواره بود.

همزمان با جشنواره شکرستان ۱۴۰۰، اولین تور عکاسی نیشکر نیز برگزار شد و در اختتامیه این جشنواره سه گروه دوچرخه سواری اکسین، ورنا اکسین و گرشا در مزارع سرسبز نیشکر جاده‌ای به طول ۱۰ کیلومتر را رکاب زدند.

ویژه‌نامه نخستین جشنواره ملی برداشت نیشکر (شکرستان ۱۴۰۰) نیز همراه با یادداشت‌هایی از مدیران نیشکر و میراث فرهنگی و روزنامه نگاران و فعالان بخش گردشگری منتشر شده بود.

از دیگر اقدامات دوره قبلی برگزاری مسابقه عکس با شعار «صنعت سبز نیشکر»، جهت ترویج حفاظت از حیات وحش از طریق هنر، آگاهی افزایی دربارهٔ اهمیت حفظ حیات‌وحش بود که با مشارکت کارکنان شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی برگزار شده بود. عکاسان برگزیده در این رقابت علاوه بر نمایش آثارشان در شبکه‌های اجتماعی توسعه نیشکر، برندهٔ جوایز ارزنده شدند.

کتابچه آثار برگزیده اولین جشنواره مطبوعاتی «شهد رسانه» نیز به عنوان یکی از رویدادهای فرعی اولین جشنواره ملی برداشت نیشکر منتشر شده بود. داوری مرحله نهایی اولین جشنواره مطبوعاتی «شهد رسانه» با حضور سه تن از اساتید بخش رسانه و مطبوعات کشور؛ مهرداد خدیر، رضا غبیشاوی و کیوان لطفی برگزار شده بود و ۱۰۸ اثر رسیده به دبیرخانه را داوری کردند.

زنده شدن امیدها برای خلق رویداد فرهنگی جدید در استان

سطح آمادگی‌ها برای برگزاری دومین جشنواره شکرستان ۱۴۰۱، امید را در فعالان فرهنگی و هنری زنده کرد. به‌طور قطع برگزاری شایسته این رویداد و توفیقات آن، حاصل مشارکت و حضور جدی همه جامعه فرهنگی و رسانه ای استان است تا شاهد رشد جدی در مخاطبان و میزان رضایت آن‌ها از جشنواره نسبت به سال‌های گذشته باشیم.

فراخوان

بی تعارف و تکلــف، مثل همین متن کوتاهی کــه می‌بینید. ما منتظریم تا نوشــته‌هایتان درباره مســائل روزمره، مشکلات و دغدغه‌هایتان را برای ما ارســال کنید. اگر اهل طنز و کاریکاتور و طراحی هم هستید جایتان اینجا محفوظ است. متن یا طرح‌تان که آماده شد یک تماس با شماره ۰۹۱۶۹۰۸۱۷۰۰ بگیرید تا برای رساندنش به ما، راهنمایی‌تان کنیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پرونده‌های ویژه

یادداشت